30 Nisan 2013 Salı

İreport İle Raporlama

İreport Kullanımı


İlk önce raporlama işlemi için gereken ireport programını  http://community.jaspersoft.com/download  sitesinden  indirerek programı kurmaktır.


İreportu kurduktan sonra eclipsede projemizin üzerine gelip sağ tıklıyoruz ordan BuildPath/Configure Build Pathe tıklıyoruz.

Açılan Sayfadan  Libraiers kısmını seçip sağ taraftaki Add ExteRnal Jars  kısmına tıklıyoruz.Ordan indirdiğimiz ireportun kayıtlı olduğu klasöre tıklıyoruz .
Ben ireportu kurduğumda C ye kurulduğu için ireport doyası c klosöründe program files içerisinde JaspertSoft adıyla kayıtlı.Üzerine gelip tıklıyorum açılan İreport /Modulerse/Ext  tıklayıp açılan sayfadan
commons_beanutils
commons_collection
commons_digester
commons_javaflow
commons_logging
groowy_all
iText
jasperreports .jar dosyalarını seçip projemize ekliyoruz.
Daha sonra projemizin içerisine rapor adında bir klasör oluşturup içerisine yine seçtiğimiz jar dosyalarını koplayıp yapıştırıyoruz.Daha sonra


İreportu Çalıştırdıktan sonra: 


Yukarıda gördüğümüz ekran karşımıza geliyor.


Resimde gördüğümüz gibi Tool kısmına gelip  optionsu seçiyoruz.Açılan saydan classpathı seçiyoruz.Burdan Add Jar kısmına tıklayıp bilgisayarımızda kayıtlı olan Derby Jarı ireporta ekliyoruz.Ekledikten sonra ok tuşuna basıyoruz.Daha sonra veritabanı yolunu beliryeceğiz.


Daha sonra veritabanı yolunu beliryeceğiz.Ya anasayfadan step1 yazan yere tıklıyoruz yada  yukarıda sol üst tarafta report DataSource toolbarına tıklıyoruz.


açılan sayfada Database JDBC connection seçili olduğı için nexte tıklıyoruz.Eğer seçili olmasaydı DatabaseJDBC connectionu seçecektik.


Açılan sayfadan veritabanı yolunu belirleyeceğiz.


Name yazan kısma rapor dosyamızın kaydolcağı isimi belirliyoruz.

Jdbc driver kısmına ise connectiontodb de driver kısmına yazığımız "org.apache.derby.jdbc.EmbeddedDriver" kısmını koplayıp jdbc driver kısmına yapıştırıyoruz.

Jdbc Url kısmına ise kaydolan tablolarımızın adresinin yazıyoruz.Öncelikle buraya connectiontodb kısmındakı url de yazan yerde yazan  yolun sadece jdbc:derby: kısmını  koplayıp yapıştırıyoruz.Daha sonra tablolarımızn oluştuğu klasöre gelip oranın adresininde koplayalıp jdbc url kısmına yapıştırıyoruz.Gerekli alanları doldurduktan sonra test butonuna tıklayıp test ediyoruz eğer başarılı mesajını görürsek saveye tıklayıp kaydediyoruz.
Kaydetme işlemini yaptıktan sonra sıra geldi rapor sayfasını oluşturmaya bunun için anasayfadan step2 ye yada file/new yapıp yeni  rapor sayfası oluşturmak için tıklıyoruz.

Bu sayfadan istediğimiz rapor tasarımını seçip Launc Report Wizarda tıklıyoruz.


Açılan sayfadan report name kısma raporumuza ne ad vermek istiyorsak yazıyoruz.Neyin raporunu alcaksak onun adını yazmamız daha iyi olur .
Location kısmına ise raporun nereye kaydolcağını belirliyoruz.Adresi workspacede bulunan projemizin içine oluşturduğumuz rapor klasörüne yönlendiriyoruz.Daha sonra next butonuna tıklıyoruz.
Açılan sayfadan sql ifadeleri ile hangi tabloyla işlem yapcaksak onu yazıp next butonuna tılıyoruz.
Buradan hangi alanların raporumuzda olmasını istiyorsak seçip next butonuna tıklıyoruz.
Açılan sayfadan next butonuna tıklıyoruz.
Son olarak finish butonuna basıyoruz.

Açılan sayfadan rapor sayfasını düzenleyip preview kısmındanda önizleme yapabiliriz.
Raporlama sayfasını yaptıktan sonra son olarak hangi raporlama işlemini nerde yapcaksak o guiye gelip 
eğer rapor menuIteme basınca rapor oluşturcaksa menuıteme action veriyoruz.Bu bize kalmış istersek butonasa action verip raporlama sayfasını çağırabiliririz.

Guiye:

UrunListesiItem.addActionListener(new ActionListener() {


@Override
public void actionPerformed(ActionEvent arg0) {
Connection conn = ConnectionToDb.getConnection();

try {
JasperPrint print = JasperFillManager.fillReport(
"urunrapor/report2UrunListesi.jasper", null, conn);

JasperViewer.viewReport(print, false);
} catch (JRException e) {
// TODO Auto-generated catch block
e.printStackTrace();
}

}
});

kodu yazıp çalıştırdıktan sonra işlemimiz sonlanmış oluyor.Başka bir rapor oluşturmak istediğimizde file/new seçeneğini seçip raporumuzu oluşturuyoruz.
Resim.1.1.Örnek Raporlama Resmi3 yorum:

 1. Çok teşekkür ederim arkadaşım.Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ben TIBCO jasper-soft stüdyosu kullanıyorum.
  Oluşturduğum bir rapora subreport ekledim ve raporunu da oluşturdum.
  Ancak ana raporu bastıgımda subreportta bulunan bütün kayıtlar farklı sayfalarda basılıyo yani her kayıt için yeni bir sayfa basılıyo
  Oysaki ben raporda oluşturduğum subreport alanına butun kayıtların alt alta gelmesini istiyorum.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 3. bazen bir satır bir proje kurtarır.
  teşekkür ederim paylaşım için

  YanıtlaSil